2019 SkillsUSA District Championship Results

The top three Tri-County students from each of the 16 vocational programs for their outstanding skills and knowledge in their vocational program competed at the SkillsUSA District Competition held at Southeastern Regional.  Tri-County won 58 medals! Gold and silver medalists will attend the SkillsUSA Massachusetts State Leadership and Skills Conference Championships on April 25th through April 27th in Marlborough, MA.

District Medalist Winners are:

PlacementCompetitionNameTown
GoldTeam of Additive ManufacturingHannah DavisFranklin
GoldTeam of Additive ManufacturingAnne SeibelWalpole
GoldCabinetmakingLiam JenksFranklin
GoldComputer ProgrammingJohn WinshipNorth Attleboro
GoldCosmetology (under 500 hours)Sage WheelerSeekonk
GoldCriminal JusticeElizabeth LukasPlainville
GoldFirst Aid/CPRJoella MillsNorth Attleboro
GoldHealth Knowledge BowlOliver BowerFranklin
GoldHealth Knowledge BowlAnabelle GoyetteNorth Attleboro
GoldHealth Knowledge BowlJulia TrottaNorth Attleboro
GoldHealth Knowledge BowlJohn McNultyFranklin
GoldPower Equipment TechnologyNathaniel GartzkeNorth Attleboro
GoldTelecommunications CablingJonathan KiffNorth Attleboro
GoldUrban Search & RescueSamuel FontecchioMedway
GoldUrban Search & RescueColby JonesMillis
GoldWeb DesignAmy KeigwinFranklin
GoldWeb DesignDaniel VicarioNorth Attleboro
SilverAdditive ManufacturingEric ConwayMillis
SilverAdditive ManufacturingElijah DepaoloNorth Attleboro
SilverAchitectural DraftingNicolas SewaybrickWalpole
SilverAutomotive Refinishing TechnologyColin SchwabAttleboro
SilverCabinetmakingMatthew LoonieNorth Attleboro
SilverCarpentryCallum WrightFranklin
SilverCollision Repair TechnologyFrancis SilvaMedway
SilverGraphic Imaging SublimationPaige FontanaWalpole
SilverHealth Knowledge BowlHannah BennerPlainville
SilverHealth Knowledge BowlHolly ClementNorfolk
SilverHealth Knowledge BowlMegan NorrisSeekonk
SilverHealth Knowledge BowlKaroline McNamaraAttleboro
SilverIndustrial Motor ControlJordan PinaSeekonk
SilverNurse AssistingSamantha KaplanAttleboro
SilverTechnical Computer ApplicationsAlexander ComeauPlainville
SilverTelecommunications CablingConnor DonovanNorth Attleboro
SilverUrban Search & RescueNolan AnglissFranklin
SilverUrban Search & RescueLucas CelesteNorth Attleboro
BronzeAdditive ManufacturingJack JonesNorth Attleboro
BronzeAdditive Manufacturing Joshua PlanteNorth Attleboro
BronzeAdvertising DesignMelanie PachecoNorth Attleboro
BronzeArchitectural DraftingJake Paolino-SarciaNorth Attleboro
BronzeAutomotive Service TechnologyConnor McCarthyFranklin
BronzeCollision Repair TechnologyJaxon CudebackAttleboro
BronzeCosmetology (over 500 hours)Emily LedouxSeekonk
BronzeElectronics TechnologyOwen FedeleMedway
BronzeIndustrial Motor ControlBrendan O’ConnorFranklin
BronzeInformation Technology ServiceJamison HarrisNorth Attleboro
BronzeInternetworkingOrion NankNorth Attleboro
BronzeMedical MathAdrianna CeleteNorth Attleboro
BronzeMobile Robotics TechnologyShay McKayWalpole
BronzeMobile Robotics TechnologyRyan MoreauNorth Attleboro
BronzePower Equipment TechnologyHunter DubucSeekonk
BronzeRobotics & Automation TechnologyJason BeaulieuNorth Attleboro
BronzeRobotics & Automation TechnologyCaleb FrenchMedway
BronzeScreen Printing TechnologyMadison SheroffNorth Attleboro
BronzeSheet MetalJohn DionWalpole
BronzeUrban Search & RescueGiuseppe AngeloMedway