Contact Us

Tri-County RVTHS
147 Pond Street
Franklin, MA 02038
508-528-5400

Fax: (508) 528-6074

For general questions about the functions of this website, please email webmaster@tri-county.us.

Public Records

The Public Records Access Officer for the Tri-County Regional Vocational Technical School District is Superintendent-Director Stephen F. Dockray. Public records requests to the district must be submitted to Superintendent Dockray in person or in writing.

Stephen F. Dockray
Superintendent-Director
Tri-County RVTSD
147 Pond Street
Franklin, MA 02038
Phone: 508-528-5400
Email: dockray@tri-county.us

Additional information about the Massachusetts Public Records Law is available here.

For Tri-County graduates who would like to request a transcript please click here. 

 

Contact a Staff Member

Alden, Benjamin, Social Studies Teacher

Allard, Robert, Auto Technology Teacher

Allen, Scott, Physical Ed Teacher

Bachand, Robert, Plumbing Teacher

Barstow, Jeremy, Carpentry Teacher

Batt, Angela, Engineering Technology Teacher

Beckmann, MelissaAcademic Coordinator

Bourgette, Monica, School Nurse

Boyd, Brian, Carpentry Teacher

Bronner, Mary Ellen, Social Worker

Bruno, Robert, Special Education Teacher

Cadoret, Steven, Math Teacher

Cadorette, Christopher, CIS Teacher

Caffrey, Stephanie, Physical Ed Teacher

Casey, David, School (Guidance) Counselor, Gr. 11-12

Chauvin, Mark, Graphic Communications Teacher

Chosta, Adriana, Special Education Consultant

Cote, RobinAdministrative Assistant – Finance

Crawford, DonnaSchool Psychologist

Curran, Seth, English/Music Teacher

Dagan, Ariel, Library-Media Specialist

DeLuca, Jennifer, SecretaryVocational Director

DePasquale, Amy, English Teacher

DiBiasio-Erwin, Doreen, Science Teacher

Dockray, Stephen, Superintendent-Director

Dodakian, Suzanne, Medical Careers Teacher

Dodd, Ashley, Special Education Teacher

Donahue, Julie, Cosmetology Teacher

Donnelly, Joseph, Auto Collision Teacher

Durfee, Victoria, Business Ed Teacher

Duval, Maria, Secretary- Academic Coordinator

Ferrick, BrennaLegal & Protective Services Teacher

Flaherty, PatriciaSecretary- Special Education

Fleury, Cassandra, Guidance Long-Term Sub (gr 11 & 12 L to Z) 

Flynn, Donna, Cosmetology Teacher

Foley, Shannon, Social Studies Teacher

Garland, MichaelEngineering Technology Teacher

Gildea, Laurie, School (Guidance) Counselor, Gr. 10

Good, Caralyn, Special Education

Gregoire, Angela, Cafeteria Director

Grensavitch, David, Auto Technology Teacher

Griffin, Laura, Special Education Teacher

Guanci, Anne-Marie, Medical Careers Teacher

Halloway, Emily, Mathematics Teacher

Haney, Nancy, Culinary Arts Teacher

Harris, John, Legal Protective Services Teacher

Hayes, Stephen, HVAC&R Teacher

Haynes, Daniel, Business Manager

Hefele, Peter, English Teacher

Hennessy, Penelope, Post-Secondary Practical Nursing Director

Hertel, Melissa, Math Teacher

Hickey, Sarah, BSN/RN, School Nurse

Hippert, Ryan, Physical Ed Teacher

Holmes, Jennifer, Instructional Technology Integration Specialist

Hughes, Mary, Special Education

Ialuna, Joanna, English Teacher

Johnson, Maureen, Dental Assisting Teacher

Jones, Luci-Anne, Mathematics Teacher

Karpouzi, Virginia, Secretary-Main Office

Keaney, Brian, English Teacher

Keefe, Kristen, School Adjustment Counselor

Kelly, Michele, Science Teacher

Keniry, Gina, Social Studies Teacher

Kennedy, Karen, School (Guidance) Counselor, Gr. 9

Koczwara, Marc, Continuing Education Director

Kostorizos, Maria, Paraprofessional -SSC Liaison 

Kowalczyk, John, Science Teacher

Lane, Tara, Post-Secondary Practical Nursing Teacher

Lang, David, Social Studies Teacher

LaPlante, Lisa, English Teacher

LaPlante, Steven, English Teacher

LaPlant, William, Special Education Consultant

LeBlanc, Mark, Technology Director

LeClair, Scott, Maintenance Supervisor, Evenings

Lightizer, Janet, Culinary Arts Teacher

Lucke, Marie, Data Coordinator

MacLeod, Mary Ellen, Cooperative Education Director

Magas, KristenEngineering Technology Teacher

Malcolmson, Robby, Technology Assistant 

Maneri, Grace, English Teacher

Markham, Jennifer, Science Teacher

Martin, John, Special Education Teacher

Martin, Sara, Athletic Director & Social Studies Teacher

Martone, Michael, Special Education Teacher

Mazzola, Anthony, Special Education Teacher

McCall, JeffreyAdvanced Manufacturing Teacher

McDonald, Donna, Special Education Teacher

McKeown, Francis, Electrical Wiring Technology Teacher

McNamara, Dawn, Secretary- Guidance Department

Messias, Freya, School Adjustment Counselor

Mills, Holly, Secretary- Finance

Mogensen, Jennifer, Speach/Language Pathologist

Moran, Christine, Dental Assisting Teacher

Mullen, Jessica, English Teacher

Munger, Patricia, Post-Secondary Practical Nursing Teacher

Murphy, Matthew, Mathematics Teacher

Norton, Cheryl, Homework Center Coordinator

Noyes, Jessica, Early Education Teacher

O’Brien, Scott, Head of Guidance

Osborne, Tracie, Cosmetology Teacher

O’Shea, Suzanne, Special Education Teacher

Pedersen, Clifford, Mathematics Teacher

Perron, Barbara, Post-Secondary Cosmetology

Pierangeli, Robert, Metal Fabrication Teacher

Pisarczyk, Cally, Secretary- Main Office 

Poteete, Anthony, Science Teacher

Procaccini, Michael, Principal

Randazzo, Kathleen, Secretary- Main Office

Rebelo, Cathie, Vocational Director

Remmes, Caitlyn, Social Studies Teacher

Reynolds, Timothy, Special Education Teacher

Roberts, Karen, Secretary- Dean of Students

Robin, William, Auto Technology Teacher

Robitaille, Jarred, Math Teacher

Rose, Colleen, Mathematics Teacher

Sabasowitz, Tiffany, Science Teacher

Sabourin, Peter, Culinary Arts Teacher

Shokunbi, Victoria, Medical Careers Teacher

Sibilia, Nancy, Science Teacher

Silva, Matthew, Dean of Students

Snow, Concetta (Tina), Medical Assisting Teacher

Spencer, David, Security

Spillane, Collin, Paraprofessional

Spillane, Mark, Carpentry Teacher

Sprague, Robert, Electrical Wiring Technology Teacher

St. Amand, Rebecca, Plumbing Teacher

Sullivan, James, Metal Fabrication Teacher

Takesian, Harry, Director of Facilities

Terrell, Jeanne, Administrative Assistant- Superintendent

Thompson, Kathryn, Early Education Teacher

Thompson, Linda,Graphic Communications Teacher

Thornton, Elizabeth,Mathematics Teacher

Tilden, Michelle,Early Education Teacher

Titus, Emma, Athletic Trainer 

Vega, Sarah, Special Education Consultant

Vitali, Richard,Administrative Assistant – Security

Volpe, Kristen, Secretary- Post-secondary

Walsh, Dana,Student Support Services Director

Williams, Frances,Graphic Communications Teacher

Wingo, Daniel,HVAC&R Teacher

Young, Michael P.,Social Studies Teacher

Young, Richard,Substitute – Permanent

Zogalis, Kim,CIS Teacher

Contact a Staff Member

Alden, Benjamin, Long-Term Substitute Teacher

Allard, Robert, Auto Technology Teacher

Allen, Scott, Physical Ed Teacher

Bachand, Robert, Plumbing Teacher

Barstow, Jeremy, Carpentry Teacher

Batt, Angela, Engineering Technology Teacher

Beckmann, MelissaAcademic Coordinator

Boyd, Brian, Carpentry Teacher

Bronner, Mary Ellen, Social Worker

Bruno, Robert, Special Education Teacher

Cadoret, Steven, Math Teacher

Cadorette, Christopher, CIS Teacher

Caffrey, Stephanie, Physical Ed Teacher

Casey, David, School (Guidance) Counselor, Gr. 11-12

Chauvin, Mark, Graphic Communications Teacher

Chosta, Adriana, Special Education Consultant

Cote, RobinAdministrative Assistant – Finance

Crawford, DonnaSchool Psychologist

Curran, Seth, English/Music Teacher

Dagan, Ariel, Library-Media Specialist

DeLuca, Jennifer, Administrative Assistant – Continuing Education

DePasquale, Amy, English Teacher

DiBiasio-Erwin, Doreen, Science Teacher

Dockray, Stephen, Superintendent-Director

Dodakian, Suzanne, Medical Careers Teacher

Donahue, Julie, Cosmetology Teacher

Durfee, Victoria, Business Ed Teacher

Duval, Maria, Secretary- Academic Coordinator

Evers, AimeeParaprofessional

Ferrick, Brenna, Legal & Protective Services Teacher

Flaherty, PatriciaSecretary- Special Education

Flynn, Donna, Cosmetology Teacher

Foley, Shannon, Social Studies Teacher

Garland, MichaelEngineering Technology Teacher

Gildea, Laurie, School (Guidance) Counselor, Gr. 10

Good, Caralyn, Special Education

Gregoire, Angela, Cafeteria Director

Grensavitch, David, Auto Technology Teacher

Griffin, Laura, Special Education Teacher

Guanci, Anne-Marie, Medical Careers Teacher

Halloway, Emily, Mathematics Teacher

Haney, Nancy, Culinary Arts Teacher

Harris, John, Legal Protective Services Teacher

Hayes, Stephen, HVAC&R Teacher

Hefele, Peter, English Teacher

Hennessy, Penelope, Post-Secondary Practical Nursing Director

Hertel, Melissa, Math Teacher

Hickey, Sarah, BSN/RN, School Nurse

Hippert, Ryan, Physical Ed Teacher

Holmes, Jennifer, Instructional Technology Integration Specialist

Hughes, Mary, Special Education

Ialuna, Joanna, English Teacher

Johnson, Maureen, Dental Assisting Teacher

Jones, Luci-Anne, Mathematics Teacher

Karpouzi, Virginia, Secretary-Main Office

Keaney, Brian, English Teacher

Kelly, Michele, Science Teacher

Kennedy, Karen, School (Guidance) Counselor, Gr. 9

Koczwara, Marc, Continuing Education Director

Kostorizos, Maria, Paraprofessional

Kowalczyk, John, Science Teacher

Lane, Tara, Post-Secondary Practical Nursing Teacher

Lang, David, Social Studies Teacher

LaPlante, Lisa, English Teacher

LaPlante, Steven, English Teacher

LaPlante, William, Special Education Consultant

LeBlanc, Mark, Technology Director

LeClair, Scott, Maintenance Supervisor, Evenings

Lightizer, Janet, Culinary Arts Teacher

Lucke, Marie, Data Coordinator

MacLeod, Mary Ellen, Cooperative Education Director

Magas, KristenEngineering Technology Teacher

Maneri, Grace, English Teacher

Markham, Jennifer, Science Teacher

Martin, John, Special Education Teacher

Martin, Sara, Athletic Director & Social Studies Teacher

Mazzola, Anthony, Special Education Teacher

McCall, JeffreyAdvanced Manufacturing Teacher

McDonald, Donna, Special Education Teacher

McKeown, Francis, Electrical Wiring Technology Teacher

McNamara, Dawn, Secretary- Guidance Department

Messias, Freya, School Adjustment Counselor

Mills, Holly, Secretary- Finance

Moran, Christine, Dental Assisting Teacher

Mullen, Jessica, English Teacher

Munger, Patricia, Post-Secondary Practical Nursing Teacher

Murphy, Matthew, Mathematics Teacher

Norton, Cheryl, Homework Center Coordinator

O’Brien, Scott, Head of Guidance

Osborne, Tracie, Cosmetology Teacher

O’Shea, Suzanne, Special Education Teacher

Oxford, Lisa, Early Education Teacher

Pedersen, Clifford, Mathematics Teacher

Perron, Barbara, Post-Secondary Cosmetology

Pierangeli, Robert, Metal Fabrication Teacher

Poteete, Anthony, Science Teacher

Procaccini, Michael, Principal

Rebelo, Cathie, Vocational Director

Remmes, Caitlyn, Social Studies Teacher

Roberts, Karen, Secretary- Main Office

Robin, William, Auto Technology Teacher

Rose, Colleen, Mathematics Teacher

Sabasowitz, Tiffany, Science Teacher

Sabourin, Peter, Culinary Arts Teacher

Shokunbi, Victoria, Medical Careers Teacher

Sibilia, Nancy, Science Teacher

Silva, Matthew, Dean of Students

Spencer, David, Security

Spillane, Collin, Paraprofessional

Spillane, Mark, Carpentry Teacher

Sprague, Robert, Electrical Wiring Technology Teacher

St. Amand, Rebecca, Plumbing Teacher

Sullivan, James, Metal Fabrication Teacher

Takesian, Harry, Director of Facilities

Terrell, Jeanne, Administrative Assistant- Superintendent

Thompson, Linda,Graphic Communications Teacher

Thornton, Elizabeth,Mathematics Teacher

Tilden, Michelle,Early Education Teacher

Vitali, Richard,Administrative Assistant – Security

Volpe, Kristen, Secretary- Post-secondary

Walsh, Dana,Student Support Services Director

Williams, Frances,Graphic Communications Teacher

Wingo, Daniel,HVAC&R Teacher

Young, Michael,Auto Collision Teacher

Young, Michael P.,Social Studies Teacher

Young, Richard,Substitute – Permanent

Zogalis, Kim,CIS Teacher